+48 792 802 839 (11:00-18:00) sklep@decostreet.pl

Rodzaje tkanin obiciowych

0

Ostatni artykuł był o parametrach jakościowych tkanin - w jaki sposób je interpetować. Dzisiaj poopowiadam Wam o rodzajach tkanin – czym się charakteryzują, jakie mają właściwości, jaka jest różnica pomiędzy welwetem a welurem, a także innych często pojawiających się kwestiach.

rodzaje-tkanin-tapicerowanych-obiciowych

Różnica między tkaniną a dzianiną

Aby uniknąć słownictwa rodem z encyklopedii, powiem, że najważniejszą różnicą jest to, że dzianina jest wytwarzana z jednej nitki techniką, którą można porównać do szydełkowania lub robienia na drutach, przez co jest bardzo elastyczna. Natomiast tkanina jest wytwarzana z dwóch nitek nazywanych wątkiem i osnową, które łączy się za pomocą splotu. Tkaniny w odróżnieniu od dzianin są praktycznie nierozciągliwe. Dodatkowo większość dzianin ma specjalny podkład stabilizujący, który pozwala uniknąć niechcianego zaciągania.

roznica-miedzy-tkanina-a-dzianina

Co to jest szenil?

Tkaniny szenilowe to grube, miękkie materiały o lnianym lub gazejskim splocie, zawierające przędzę szenilową w osnowie i/lub wątku. Z wyglądu szenil przypomina drobny sztruks. Wyróżnia się swoją nieregularną powierzchnią. Jest wyjątkowo wytrzymały na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, takie jak rozciąganie, rozdarcie czy ścieranie.

tkanina-szenil

Czy plusz, welwet, aksamit i welur to to samo?

W skrócie: plusz to rodzaj tkaniny, natomiast aksamit, welur i welwet to rodzaje pluszu. Plusz ma okrywę włosową lub włókienną (używa się również sformułowania okrywa runowa), która odpowiada za jego charakterystyczną miękkość i puszystość. Wszystkie plusze, niezależnie od techniki wykonania, w celu wyrównania utworzonej okrywy są w procesie wykańczania poddawane strzyżeniu.

Nie jest łatwo odróżnić od siebie aksamit, welur i welwet. Różnią się one przede wszystkim techniką produkcji.

rodzaje-pluszu-aksamit-welwet-welur

Aksamit – plusz z bardzo krótką okrywą, poniżej 3 mm, uzyskiwaną przez wprowadzenie między nitki osnowy i wątku dodatkowych nitek runowych w formie pętelek. Na okrywę włókienną w aksamicie stosuje się również jedwab.

Welur – plusz osnowowy, w którym okrywa runowa tworzona jest z osnowy. Co ciekawe, welur może być i tkaniną, i dzianiną, czyli wytwarza się go zarówno za pomocą jednej, jak i dwóch nitek.

Welwet – plusz wątkowy, wykonywany z osnowy i dwóch wątków. Od aksamitu różni się wyższą okrywą.

Więcej informacji na temat różnicy pomiędzy welwetem, aksamitem a welurem znajdziesz w naszym artykule na ten temat.

Czym charakteryzują się plecionki?

Plecionki to tkaniny o wyrazistym splocie, tkane na płasko z nitkami osnowy i wątku krzyżującymi się pod kątem prostym. Każda plecionka ma wzór, na podstawie którego tkanina jest tworzona. Przeważnie prezentuje splot nici dwukolorowych.

tkanina-plecionka

Flok – tkanina polecana właścicielom zwierząt

Jeżeli w Twoim domu mieszka zwierzak, warto rozważyć tkaninę typu flok. Flokowanie polega na rozdmuchiwaniu elektrostatycznego ładunku włókien zwanych flokiem na powierzchnię pokrytą klejem. Cechą charakterystyczną materiałów flokowanych jest miękkość, duża gęstość i przyjemność w dotyku, którą uzyskuje się dzięki długiemu włosiu. Od pluszu flok różni to, że nie jest tkany, tylko przyklejany termicznie do tkaniny zasadniczej, co m.in. utrudnia zaciąganie pazurami zwierząt.

tkanina-flok

Żakard – tkaniny „na bogato”

Żakardowe tkaniny idealnie sprawdzą się w meblach stylizowanych i antykach. Nadają wnętrzom elegancki, wręcz luksusowy charakter. Żakardy charakteryzują duże i skomplikowane wzory, ornamenty. Swoją nazwę wzięły od specjalnych krosien wyposażonych w mechanizm Żakarda (Jacquarda).

rodzaje-tkanin-blog tkanina-zakard

Skóra czy ekoskóra?

Często mówiąc o skórze naturalnej, myślimy o jakości, trwałości i elegancji tego materiału. Trzeba jednak pamiętać, że taka skóra (tak jak i ludzka) potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, aby uniknąć m.in. pęknięć i przetarć. Czy ekoskóra to gorszy zamiennik skóry naturalnej? Na pewno nie podchodziłabym do tego w ten sposób. Aktualnie jest szeroka gama tkanin z tej grupy, które świetnie imitują skórę naturalną i są bardzo trwałe, a przy tym tańsze. Należy jednak pamiętać, że tak jak skórę naturalną należy takie materiały odpowiednio konserwować.

skora-naturalna-ekoskora

Boucle - bukla, czyli francuska pętelka

Tkaninę Boucle charakteryzuje tekstura tworzona z pętelek, supełków i kędziorków, co tworzy jej przytulny, miękki i przy tym elegancki charakter. Proces produkcji przędzy boucle jest dość wymagający i pracochłonny.

Aktualnie tkanina boucle jest bardzo często wykorzystywana jako tkanina obiciowa na wytwornie zaokrąglone sofy i fotele.

Bukla (bo też jest tak nazywana ta tkanina) tradycyjnie była produkowana jedynie z wełny lub moheru, ale aktualnie spotkamy boucel wykonane z merynosów, lnu, jedwabiu oraz poliestru.

Bouclé sprawia, że meble wykończone tą tkaniną stają się bardziej eleganckie, wytworne, a przy tym miękkie i przytulne.

tkanina-boucle-bukle

Nie są to wszystkie rodzaje tkanin, ale na pewno najpopularniejsze. Jeżeli masz jakieś pytania na temat tkanin, pisz śmiało, postaram się na nie odpowiedzieć.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium