+48 792 802 839 (11:00-18:00) sklep@decostreet.pl

Welur Welwet Aksamit - jaka jest różnica?

0
welur-welwet-aksamit-jaka-jest-roznica

Czy znasz różnice między welurem, welwetem i aksamitem?

Wydawałoby się, że materiały takie aksamit, welur lub welwet zarezerwowane są dla stylizowanych wnętrz i kojarzą się raczej z blichtrem wielkich pałaców niż z nowoczesnym wnętrzem. Okazuje się jednak, że nie koniecznie tak musi być. Obecnie meble tapicerowane pluszowymi tkaninami są ciągle na topie trendów wnętrzarskich. Producenci często zamiennie używają różnych określeń dla miękkiego, puszystego i połyskującego materiału. Jakie są zatem różnice między welurem, welwetem i aksamitem?

Różnice między welurem, welwetem i aksamitem.

Cechą wspólną tych trzech tkanin jest to, że wszystkie należą do materiałów z tzw. okrywą runową. Wszystkie też stanowią odmianę pluszu. Natomiast różnice między welurem, welwetem i aksamitem sprowadzają się do:

  • sposobu uzyskania puszystej okrywy,
  • jej długości,
  • rodzaju użytych włókien,
  • grubości materiału,
  • jego elastyczności.
rodzaje-pluszu-aksamit-welwet-welur

Aksamit - jak powstaje i czym się charakteryzuje.

Aksamit jest grubą, mięsistą i dosyć sztywną, tkaniną z jednej strony pokrytą miękkim “meszkiem” o długości nieprzekraczającej 3 mm. Powstaje poprzez wprowadzenie między nitki osnowy i wątku dodatkowych nitek runowych w formie pętelek, które pozostawiono nierozcięte (aksamit pętelkowy) lub rozcinano (aksamit strzyżony). Dzięki charakterystycznej technice zaplatania aksamit odbija światło pod różnym kątem.

Często jako dodatkowe nitki runowe stosuje się włókna jedwabne, bawełniane lub wełniane. Zastosowanie jedwabiu do produkcji aksamitu znacznie podnosi jego koszt. Dlatego też obecnie stosuje się jedwab syntetyczny lub poliester. Aksamit często dzielony jest na naturalny (tworzony z jedwabiu, bawełny, wełny) oraz sztuczny (tworzony z włókien poliestrowych). Możemy również spotkać aksamit z dodatkiem streczu, który dzięki temu jest materiałem elastycznym.

Aksamit z runem bawełnianym lub wełnianym świetnie nadaje się jako materiał do tapicerowania mebli.

Aksamit jest zdecydowanie jedną z najdrożych tkanin, którą możemy wybrać na obicie mebla. Dodaje szlachetności, wytworności i klasy, dzięki czemu mebel będzie ponadczasową, elegancką ozdobą wnętrza.

Warto również pamiętać, że ze względu na to, że aksamit w języku angielskim tłumaczy się na "velvet", wiele osób traktuje welwet i aksamit jako synonimy.

Czym jest welur i jakie są jego cechy?

Natomiast materiał cieńszy niż aksamit, o bardzo krótkim i najczęściej jedwabnym włosiu, to welur. Jego okrywa runowa tworzona jest z nitek osnowy. Od aksamitu różni go również to, że jest bardziej elastyczny, ale za razem mniej błyszczący, a bardziej matowy. Nie zmienia to faktu, że zarówno aksamit, jak i welur prezentują się we wnętrzach szykownie i elegancko. I choć obie tkaniny należą do pluszów i są do siebie podobne, to błędem jest zamiennie stosowanie określenia aksamit i welur.

Welurem w branży odzieżowej określa się również wełniany materiał stosowany na płaszcze, czyli flausz oraz rodzaj skóry przypominający zamsz. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie jest to ten sam rodzaj materiału, który się wykorzystuje w tapicerstwie.

Welwet - czym się różni od aksamitu?

Welwet również należy do pluszów, jest nazwą handlową dla pluszu wątkowego. Od aksamitu różni go technika wykonania oraz nieco dłuższa okrywa runowa (powyżej 3 milimetrów).

Tkanina ta powstaje poprzez wyciąganie nici wątku ponad osnowę w formie pętelek. Po rozcięciu z pętelek powstają włoski. Dlatego też ten rodzaj pluszu nazywany jest pluszem wątkowym.

Welwet ma podobny wygląd i zastosowanie do weluru i aksamitu. Wykonywany jest aktualnie najczęsciej z poliestru, ale również może być wytwarzany z włókien bawełnianych lub bawełnianych i jedwabnych. Zaprojektowany został jako niedrogi substytut aksamitu. Często jest od niego sztywniejszy i mniej błyszczący.

Aktualnie niesamowicie popularny jest tzw. welwet dzianinowy. Bardzo gładka w dotyku dzianina, przeważnie z dłuższym włosiem, dzięki czemu się cieniuje i "czesze". Ze względu na to, że jest to właśnie dzianina, tego typu welwet wyróżnia się niesamowitą elastycznością i możemy go wykorzystać do skomplikowanych form mebli giętych. Tkanina welwetowo-dzianinowa przeważnie ma bardzo wysoką odporność na ścieranie, dlatego jest jedną z najtrwalszych tkanin (często w testach Martindale’a osiąga wynik powyżej 40 tys. cykli ). Rewelacyjnie sprawdza się do szycia zasłon, poszewek, czy narzut. Poniżej video z próbnikiem właśnie welwetu dzianinowego:

Podsumowanie różnic między welurem, welwetem i aksamitem

Cechą wspólną tych trzech tkanin jest to, że wszystkie należą do materiałów z tzw. okrywą runową.

Wszystkie 3 tkaniny stanowią odmianę pluszu.

W branży odzieżowej i tapicerskiej mogą oznaczać inne rodzaje tkanin.

Trzeba pamiętać również, że aksamit w języku angielskim to "velvet", przez co bardzo często te słowa są używane zamiennie i dla wielu aksamit i welwet to synonimy.

W DECOSTREET dla uproszczenia używamy słowa aksamit dla tkanin z meszkiem, mięsistych i dość sztywnych. Welur to tkanina lub dzianina z bardzo krótkim włosiem, z niewielkim połyskiem lub matowa. Natomiast welwetem określamy welwet dzianinowy, czyli elastyczny, lejący i cieniujący się materiał, idealny praktycznie na każdą formę mebla.

Mamy świadomość, że różnice pomiędzy welurem, welwetem i aksamitem są niewielkie, przez co te terminy są często używane zamiennie. W DECOSTREET nie musisz się o to martwić, zawsze dopytamy na jakiej strukturze, długości włosa tkaniny Ci zależy i chętnie doradzimy. Dodatkowo zawsze zachęcamy do zamówienia próbek tkanin, dzięki czemu decyzja o wyborze tkaniny staje się jeszcze łatwiejsza :) Więcej informacji TUTAJ!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium