+48 792 802 839 (11:00-18:00) sklep@decostreet.pl

Od odebrania do zamieszkania #2 Odbiór techniczny

0
odbior-od-odebrania-do-zamieszkania

Tak jak wspomniałam w pierwszym poście serię Od odebrania do zamieszkania zaczynamy od artykułu o odbiorze technicznym mieszkania.

Otrzymując wiadomość od dewelopera, że mieszkanie jest gotowe do odbioru z pewnością poczujemy euforię. A chęć jak najszybszego zamieszkania w wymarzonym domu może sprawić, że w pośpiechu odbierzemy klucze od dewelopera nie sprawdziwszy dobrze mieszkania pod kątem wszelkich niedociągnięć. Wiadomo jednak, że pośpiech jest złym doradcą. W rezultacie możemy nie zauważyć usterek, które opóźnią moment wprowadzenia się do nowego mieszkania i narażą nas na dodatkowe koszty.

Zatrudnij fachowca od odbioru technicznego

Jaka jest na to rada? Po pierwsze, weź głęboki oddech ;). Po drugie znajdź fachowca, który na spokojnie i z profesjonalizmem, pomoże Ci sprawdzić, czy deweloper wywiązał się z umowy i oddaje Ci do użytku mieszkania bez wad. Masz prawo nie znać się na kwestiach technicznych i budowlanych, dlatego warto skorzystać z usług osoby, która ma doświadczenie w fachowych inspekcjach i wykonuje techniczne odbiory mieszkań.

odbior-techniczny-mieszkania

Z życia wzięte - czyli odbiór techniczny mieszkania we Wrocławiu

Opowiem Wam jak to wyglądało na przykładzie mieszkania we Wrocławiu.

Informacja mailowa od dewelopera o możliwości odbioru kluczy została wysłana na 14 dni przed wyznaczonym terminem. Ponieważ jednak trafiła ona do skrzynki ze spamem, w rzeczywistości zostało tylko 10 dni na znalezienie kogoś, kto zrobi techniczny odbiór mieszkania.

Rozpoczęliśmy więc intensywne poszukiwania INSPEKTORA NADZORU INWESTORSKIEGO lub KIEROWNIKA BUDOWY, który wykonuje we Wrocławiu odbiory techniczne mieszkań, a przede wszystkim ma wolne terminy!

Okazuje się, że to dość wąska grupa specjalistów. Dlatego często trudno jest znaleźć kogoś, kto ma wolne terminy w dogodnym dla nas okresie. Ostatecznie klucze zostały odebrane do mieszkania o tydzień później niż wskazał deweloper. Właśnie z powodu napiętego grafiku kierownika budowy, który przeprowadzał odbiór techniczny tego mieszkania.

Ceny odbioru technicznego we Wrocławiu zaczynają się już od 200 zł. Za usługę, dla mieszkania o powierzchni 64 m2 zapłaciliśmy 350 zł (ceny z 2019 roku).

Podczas odbioru mieszkania sprawdzane były:

 • wymiary pomieszczeń,
 • wykonanie ścian i tynków,
 • wykonanie podłóg i posadzek,
 • okna, szyby, parapety, barierki,
 • wykonanie drzwi wewnętrznych i zewnętrznych,
 • instalacja wodno-kanalizacyjna,
 • usytuowanie podejść wodno-kanalizacyjnych zgodnie z planem mieszkania,
 • wentylacja,
 • grzejniki,
 • wykonanie balkonu,
 • jakość wykonania całego mieszkania.
od-odebrania-do-zamieszkania

O czym warto pamiętać przy technicznym odbiorze mieszkania?

Bazując na własnym doświadczeniu, zebrałam kilka najistotniejszych kwestii, na które warto zwrócić uwagę dokonując technicznego odbioru mieszkania. A więc przede wszystkim:

 • jak najszybciej rezerwujcie terminy u fachowców, aby uniknąć opóźnień odbioru mieszkania;
 • odbiór techniczny najlepiej zrobić w ciągu dnia, przy świetle słonecznym. Wieczór i deszczowa pogoda mogą sprawić, że nie zauważymy pewnych niedoskonałości;
 • podczas inspekcji mieszkania warto mieć przy sobie umowę, rzuty mieszkania oraz schematy instalacji. My wysłaliśmy te dokumenty naszemu inspektorowi wcześniej.
 • wszystkie nieścisłości powinniśmy odnotowywać w protokole odbioru mieszkania, który następnie przedkładamy deweloperowi. Musi się on do nich ustosunkować. Warto też robić zdjęcia.

Odbierać czy nie odbierać?

Często odpowiedź brzmi: “to zależy”. Jeżeli Wam się nie spieszy i ekipa remontowa nie stoi już za drzwiami, to można spisać usterki i nie podpisać protokołu odbioru. Wprawdzie wtedy nie dostaniecie kluczy, ale za to deweloperowi będzie zależało, żeby jak najszybciej usunąć wady i przekazać Wam mieszkanie.

Osoba, która pomaga Wam odbierać mieszkanie, z pewnością określi istotność stwierdzonych usterek. Podpowie Wam czy usterki są poważne i będą blokować remont, czy też na tyle błahe, że Wasi fachowcy będą mogli wejść i rozpocząć pracę bez przeszkód.

W tym przypadku wykryto kilka rys na oknach i nierówną posadzkę w kuchni. Była to niewielka nierówność, ale domagaliśmy się od dewelopera jej usunięcia. Zaplanowano tam panele winylowe, dlatego podłoga musi być idealnie równa. Reszta to były drobiazgi, które szybko zostały naprawione.

Mieszkanie zostało odebrane od razu i ekipa remontowa mogła zacząć pracę. Natomiast fachowcy dewelopera praktycznie już na drugi dzień zaczęli robić drobne poprawki.

Niemniej jednak należy mieć na uwadze to, że po podpisaniu odbioru mieszkania możecie dłużej czekać na usunięcie usterek, ponieważ deweloperowi już się tak nie spieszy.

Dodatkowo warto pamiętać, że usługi odbioru technicznego mieszkania dotyczą nie tylko stanów deweloperskich, ale również mieszkań i domów z rynku wtórnego. To tak jak z zakupem używanego auta. Jeżeli chcemy mieć większą pewność, że żadne przykre niespodzianki nie kryją się pod maską, jedziemy do zaufanego mechanika lub Okręgowej stacji kontroli pojazdów. Dlaczego więc nie zrobić fachowego przeglądu używanego mieszkania lub domu? :)

Lista kontrolna odbioru mieszkania do pobrania

Poniższej check lista z podpunktami na co należy zwrócić uwagę, aby sprawdzić mieszkanie pod kątem niedociągnięć.

Możesz ją pobrać również w formie pliku PDF i wydrukować na odbiór wymarzonego mieszkania. Powodzenia! :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium